Подготовка за раждане:
Ако по време на бременноста не е имало усложнения, най-добре за мопсчето ще е да роди в домашна обстановка. Там тя ще се чувства по спокойно.
Направете и местенце в което да роди и гледа малките си мопсчета на тихо и спокойно място.
Подгответе си:
1. стерилни латексови ръкавици за еднократна употреба;
2. конец за превързване на пъпната врър;
3. марли и памучни тампони;
4. капкомер и пластмасова спринцовка за премахване на секретите от устата и носа на новороденото;
5. ножица;
6. чисти памучни кърпи;
Родилни контракции и раждане
С наближаване на деня на раждането избягвайте разходките.
Два-три дни преди раждането, сутрин измервайте ректалната температура на мопсчето. 12 – 18 часа преди започване на първите контракции ректалната температура спада от 38 на 34 °С или по-ниско.
Около 24 часа преди да започнат родилните контракции, мопсчето губи апетит и става неспокойно, започва да рови и драска с нокти.
Целият родилен процес рядко е затруднен и нормално протича без човешка намеса.
Родилните контракции и раждането протичат на три стадия:
– първи стадий – трае от 6 до 12 часа, неволевите маточни контракции разширяват шийката на матката. Мопсчето изглежда неспокойно, но не проявява други симптоми.
– втори стадий – маточните контракции стават по-силни.
Матката на мопсчето е с два рога, които се съединяват в централната маточна кухина. Мопсчетата изцяло са заобиколени от плацентите им. Цервиксът (шийката на матката) се отваря във вагиналния родов канал.
Единият от роговете контрахира и избутва едно от кученцата в тялото на матката. Контракциите продължават и предлежащата част напредва към шийката, което стимулира силно напъване с волево контрахиране на коремните мускули. От този момент родилката е уплашена, задъхва се, ближе вулвата си и може да повърне, което е нормален рефлекс и не е повод за тревога. Обикновено кучетата раждат легнали, но някои застават на задните си крака.
– трети стадий– това е стадия на раждането.
Плацентата се изхвърля няколко минути след раждане на всяко бебе. Не ѝ позволявайте да я изяде, защото ще получи диария. Плацентите са толкова на брой, колкото са бебетата. Ако липсва плацента, уведомете ветеринария лекар.
Новородените мопсчета веднага се поставят до зърната на млечните жлези, за да почнат да сучат, което стимулира маточните контракции и появата на коластра – първото майчино мляко.
Повечето мопсчета се раждат в интервал от 15 минути до 2 часа. Средното време за раждане на 4 – 6 мопсчета е 6 – 8 часа. Активно напъване се явява през 5-30 минути. Понякога интервалът между родените кученца е 3 – 4 часа. Ако забележите, че майката не е завършила раждането на всички мопсчета и почива повече от 4 часа или се напъва активно в продължение на 30-60 минути, без да роди мопсче, уведомете незабавно ветеринарния лекар.
12-24 часа след раждането на последното мопсче майката трябва да се изследва за евентуално задържано мопсче или плацента.
Асистиране при раждане
Когато контракциите вървят добре, няма нужда от намеса. В някои случаи обаче по-едрите мопсчета може да се заклещят във вагиналния родов канал. Ако забележите, че главата или друга част се появява по време на контракция и се връща обратно, когато майката почива, намажете влагалището с вазелин.
Ако мопсчето не се изроди до 15 минути, постъпете по следния начин:
Сложете си ръкавица и когато част от мопсчето се появи във вагиналния канал, пъхнете внимателно палеца и показалеца си встрани от перинеума, точно под ануса, и бутнете надолу, за да задържите мопсчето от обратно връщане, след което го хванете и повдигнете вулвата над главата. Така мопсчето ще се задържи и ще получите шанс за следващата хватка. Пъхнете чиста кърпа зад шията или покрай гърба и след като майката се напъне, издърпайте малкото навън, леко завъртайки го на едната или на другата страна.
При пълна дилатация (разширение) на шийката мопсчето се плъзга във влагалището и амнионовият мехур се подава през вулвата. В някои случаи сакът се пука, преди да се роди малкото, и се вижда изтичане на жълта течност. След като изтекат околоплодните води, мопсчето се ражда за няколко минути.
Около 70 % от мопсчетата се раждат с носа и краката напред.
След като се покаже главата, тялото лесно се приплъзва навън. Водена от инстинктите си, майката отстранява плодния сак и старателно облизва лицето на новороденото, за да почисти носа и устата, и след като то поеме въздух, дробовете му се разширяват и дишането започва. Майката прекъсва със зъби пъпната връв.
Не трябва да се прави никакъв опит за намеса в нормалните майчини грижи. Това е важна част от опознавателния процес и от създаването на връзка между майката и новороденото.
Все пак, ако родилката е ангажирана с друго мопсче и не успее да премахне околоплодния сак, отстранете го вие, за да може новороденото да диша. С помоща на влажен памучен тампон премахнете слузта от устата и ноздрите. Обгърнете малкото в дланите си с главата надолу и внимателно го люшнете, така че да можете да отмахнете още слуз от носните пътища. В продължение на една минута разтривайте енергично цялото тяло на мопсчето.
Ако пъпната връв е прегризана твърде късо и кърви, ще трябва да я защипете и да я вържете. След като майката прекъсне пъпната връв, пъпчето ще трябва да се дезинфектира с йод или с друг антисептик.